Zwierzątko domowe - chomik

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Chomiki to gryzonie. Nie są zbyt wymagającymi stworzeniami dlatego wybieramy je zwykle na swoje pierwsze zwierzę domowe. Najczęściej kupuje się chomiki syryjskie i dżungarskie. Jednak to nie jedyne spośród udomowionych chomików. Pozostałe odmiany to: chomik Roborowskiego, Campbella (mandżurski) oraz chomik chiński.

 

Najlepiej kupić chomika w wieku między czwartym, a siódmym tygodniem życia. Łatwiej będzie mu się wtedy oswoić i przystosować do nowych osób. Dobrze jest wybrać najmniej płochliwego. Jeśli kupujemy chomika dziecku, to musi być ono na tyle duże, by rozumiało, że chomik, to nie zabawka.

Wraz z chomikiem musimy także zakupić odpowiednie wyposażenie. Przede wszystkim odpowiedniej wielkości klatka dla gryzoni, podkład na dno klatki (trociny), poidełko, miska na jedzenie, kołowrotek oraz domek, w którym będzie mógł się schować.

Ważny jest także dobór odpowiedniej karmy dla gryzoni. Możemy ją kupić w postaci sypkiej, bądź jako kolbę do obgryzania. Jadają one także jabłka, gruszki, truskawki, rodzynki, marchew, ogórki, sałatę i kapustę. Raz w tygodniu może dostać również kawałek gotowanego mięsa z kurczaka lub plaster jajka.

Ponieważ najczęściej kupowanymi chomikami są syryjskie i dżungarskie, poniżej przedstawiam ich krótką charakterystykę.

Chomiki syryjskie są znacznie większe niż dżungarskie. Osiągają długość od 15 do 18 cm. Potrzebują więc większej klatki. Powinny mieć też większy kołowrotek do biegania. Dla tego gatunku musi mieć on średnicę minimum 22 cm. Ich ubarwienie jest bardzo różnorodne, jednak najczęściej występują w kolorze złotym, jasno brązowy, beżowym ale także brązowo-czarno-białym. Od spodu najczęściej ich sierść jest jasna lub biała. Chomiki syryjskie są aktywne głównie w nocy. Jeśli chodzi o rozmnażanie, to samica po okresie kopulacji nie toleruje partnera, dlatego parę trzeba rozdzielić. Jej ciąża trwa 16-20 dni i może urodzić nawet 12 młodych. Średnio jednak wydaje na świat około 4-7 młodych. Spośród wszystkich chomików – syryjski jest najłatwiejszy do oswojenia.

Długość chomika dżungarskiego to średnio 8-10 cm. Charakteryzuje się sierścią o barwie szaro brązowej lub czarno szarej z ciemną pręgą na grzbiecie. Ich ciąża trwa 21 dni i zwykle rodzą 4-7 młodych. Chomiki dżungarskie, tak jak syryjskie są samotnikami, dlatego w klatce powinien znajdować się najwyżej jeden osobnik. Chomiki te potrzebują około 30 minut dziennie wybiegu poza klatką. Lubią budować norki, dlatego warto pozostawić w klatce grubszą warstwę ściółki.

Artykuł powstał przy współpracy: sklep zoologiczny E-Pazur.

 

 

Nawigacja

Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 18 GRUDNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wstęp bezpłatny! godz. 10.00 - 16.00 Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz ul. Lwowska 226 Program: 10.00 otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 10.00 - 16.00 - rynek prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw i produktów regionalnych - cukiernia pokazy pieczenia i lukrowania...

Czytaj Wiecej

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Sport

Memoriał Franciszka Wolaka

Memoriał Franciszka Wolaka

Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zaprasza w dniach 19-20 listopada na Memoriał Franciszka Wolaka w piłce ręcznej. W zawodach udział wezmą dziewczęta z rocznika 2002 i chłopcy z rocznika 2005. Imprezę objął patronatem Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Chłopcy...

Czytaj Wiecej

Z Małopolski

Visit Poland with A2 TO EUROPE Bezpłatn…

W 2015 r. Europa ponownie stanie się najczęściej odwiedzanym kontynentem. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów, będzie to nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z...

Czytaj Wiecej