Kominki kaflowe - eleganckie i praktyczne

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zainstalowany w domu kominek będzie nie tylko wydajnym źródłem ciepła, lecz także eleganckim dodatkiem do wnętrza. Dotyczy to szczególnie kominków kaflowych, które z miejsca wywołują poczucie ciepła, bezpieczeństwa oraz spokoju.

Nostalgia za dawnymi czasami

Moda na elementy wykończenia wnętrz w stylu retro nie przemija - Polacy od zawsze starali się wpleść do wystroju domu elementy, których wygląd od razu przywodzi na myśl minione czasy. Można tego trendu nie darzyć szczególną sympatią, lecz trzeba przyznać, że w polskiej mentalności wygląd w stylu dawnych epok zawsze wywołuje pozytywne skojarzenia. Wiele osób taki kominek w kaflu widziało u swojej babci i w domach krewnych, które przetrwały bez przeróbek przez wiele lat. Powracają wspomnienia z dzieciństwa, z czasów beztroskich wakacji na wsi lub mroźnych zim, w trakcie trwania których piecyk kaflowy zapewniał przyjemne ciepło przemarzniętemu człowiekowi.

Wspomnienia i nostalgia to jednak jedno, a niebanalny akcent w wystroju wnętrza to kolejny powód, który bezpośrednio wpływa na tak wielką popularność piecyków zabudowanych kafelkami. Tego typu rozwiązania praktycznie idealnie komponują się z większością wnętrz. Wbrew pozorom, takie kominki pasują nie tylko do wnętrza urządzonego w stylu przywodzącym na myśl dawne czasy, lecz także do bardziej nowoczesnych pomieszczeń. Nawet w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, piecyk w kaflu stanowić będzie elegancki dodatek do ogólnego wystroju, a kolor kafelków można dobrać do barwy ścian i mebli.

Niesamowita atmosfera

Większość kominków tego rodzaju zabudowana jest kafelkami w kolorze kremowej bieli. Wraz z trzaskającym wewnątrz ogniem tworzy to niepowtarzalną atmosferę, przywodzącą na myśl stare szlacheckie dworki, przywodząc na myśl rozbudowane opisy rodzinnego życia znane z klasyki polskiej powieści. Kominek był wtedy centralnym punktem domu i wokół niego toczyło się życie. Relaksujący widok płonącego drewna wyzwala pozytywne uczucia - roztacza dookoła przyjemne ciepło, dlatego taki piecyk kaflowy szybko stanie się ulubionym miejscem spotkań całej rodziny, a także przestrzenią, do której zaprosić będzie można znajomych i gości w czasie świątecznych spotkań.

Kominek w kaflu - czy warto?

Obok doskonałego wyglądu, piecyki kaflowe wyróżniają także doskonałe parametry użytkowe. Przede wszystkim, tego rodzaju kominek wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami bezwładności cieplnej - sprawność jest obliczana na prawie 80% (tak jak w przypadku tego piecyka kaflowego: https://kratki.pl/pl/produkt/piecyk-kaflowy-blanka-8-kafel-krem-polysk_blankakafelk), co oznacza, że szybko i sprawnie ogrzeją nawet rozległe pomieszczenia. Kominek zabudowany kafelkami stanie się zatem świetnym dodatkiem do każdego domu oraz sprawdzi się jako dodatkowe źródło ogrzewania.

W przeciwieństwie do zwykłych piecyków, element obudowany kaflami pozwala na znacznie dłuższą akumulację ciepła - kafelki szybko przechwytują wysoką temperaturę i bardzo powoli się ochładzają, dzięki czemu w pomieszczeniach ogrzewanych przez taki kominek zawsze będzie panować wysoka temperatura. Krótki czas rozgrzewania się kafelków sprawia, że żądaną temperaturę w pokoju osiągnąć można w ciągu najwyżej kilkunastu minut. Dodatkowym atutem przemawiającym za wyborem kominka w kaflu jest fakt, że taki dodatek w bardzo precyzyjny sposób pozwala na sterowanie parametrami ciepła. Kominki kaflowe wyposażone są w dwa elementy służące do zmiany ilości ciepła wydzielanego przez palenisko - domownicy mogą w łatwy sposób sterować zarówno przepływem powietrza pierwotnego, jak i wtórnego.

Co to oznacza w praktyce? Tak naprawdę to, że taki piecyk kaflowy można niemalże zaprogramować pod konkretne wymagania, prawie tak, jak elektrycznie sterowane elementy ogrzewania. Obecność takiej opcji pozwala również na zmniejszenie emisji szkodliwego tlenku węgla do atmosfery oraz ogranicza osadzanie się sadzy na szybie kominka.

Inną ważną zaletą piecyka kaflowego jest prostota obsługi. Jedyne czynności serwisowe jakich wymaga kominek to uzupełnienie stanu spalanego materiału, a także okresowe czyszczenie. Warto zauważyć, że kominek kafelkowy spala nie tylko drewno sezonowane, lecz także może być zasilany niedrogim brykietem. Aplikacja paliwa to zaledwie kilka minut, a jego rozpalenie również nie wymaga specjalnych umiejętności i poradzi sobie z tym każdy.

Co ważne, kominek w kaflu stanie się wydajnym źródłem ciepła nie tylko w pomieszczeniu, w którym został zabudowany. W zależności od modelu, istnieje również możliwość rozprowadzenia instalacji kominkowej na kilka pomieszczeń, co pozwala na jeszcze bardziej efektywne ogrzewanie całego budynku w chłodniejsze dni.

Kominek to nie tylko elegancki dodatek, lecz również doskonały sposób na to, by podwyższyć poziom ciepła w domu.

 

 

Nawigacja

Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 18 GRUDNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wstęp bezpłatny! godz. 10.00 - 16.00 Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz ul. Lwowska 226 Program: 10.00 otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 10.00 - 16.00 - rynek prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw i produktów regionalnych - cukiernia pokazy pieczenia i lukrowania...

Czytaj Wiecej

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Sport

Memoriał Franciszka Wolaka

Memoriał Franciszka Wolaka

Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zaprasza w dniach 19-20 listopada na Memoriał Franciszka Wolaka w piłce ręcznej. W zawodach udział wezmą dziewczęta z rocznika 2002 i chłopcy z rocznika 2005. Imprezę objął patronatem Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Chłopcy...

Czytaj Wiecej

Z Małopolski

Visit Poland with A2 TO EUROPE Bezpłatn…

W 2015 r. Europa ponownie stanie się najczęściej odwiedzanym kontynentem. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów, będzie to nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z...

Czytaj Wiecej