W piątek sensacja techniczna w Technikum TEB Edukacja w Nowym Sączu Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)

W piątek, 22 kwietnia podczas Drzwi Otwartych Technikum TEB Edukacja w Nowym Sączu, przy ul. Wąsowiczów 10 zaprezentowana zostanie sensacja techniczna - minikomputer Raspberry Pi znany już w wielu krajach Europy i nawet w Afryce, a w Nowym Sączu po raz pierwszy!

Drzwi Otwarte Technikum TEB Edukacja skierowane są nie tylko do gimnazjalistów podejmujących teraz decyzje dotyczące dalszej edukacji, ale także do innych zainteresowanych edukacją w rożnych zawodach i osób zaciekawionych nadzwyczajnymi możliwościami minikomputera Raspberry Pi (Malina).

Piątkowa, 22 kwietnia, prezentacja licznych zastosowań minikomputera Raspberry Pi (Malina) od godz. 8.50 do 10.25 i w godz. 11.40 do 13.30 będzie główną atrakcją Drzwi Otwartych Technikum TEB Edukacja w Nowym Sączu przy ul. Wąsowiczów 10, choć nie jedyną. Dość groźnie i niepokojąco nazwana została także inna prezentacja, w godz. 8.50 – 9.35, pod nazwą: Wybuchowe laboratorium chemiczne.

 

Może mniej wybuchowo, ale kto wie, może jeszcze bardziej sensacyjnie zapowiada się pokaz makijażu dziennego pod hasłem: Wiosenne tchnienie – w godz. 9.40 do 11.35.

 

Od godz. 10.50 do 12.25 coś dla miłośników i miłośniczek pięknych fryzur, czyli pokaz kunsztu fryzjerskiego specjalistów – uczniów Technikum dla Młodzieży TEB Edukacja pod nazwą: Wiosenne fryzury – fale, loki, koki.

Od godz. 11.40 do 12.25 prezentacja dla amatorów współczesnej fotografii, pod nazwą: Ja i mój Przyjaciel.  – To okazja do ujawnienia talentów obserwacji otaczającej nas rzeczywistości, wydobywania akcentów, budowania świata ulotnych wrażeń w fotografii, utrwalającej na zawsze piękno otaczającego nas świata i relacji międzyludzkich oraz ludzi ze światem przyrody -  zaprasza na Drzwi Otwarte Ewa Surowiak, dyrektor Oddziału TEB Edukacja w Nowym Sączu. - A może także ze światem techniki, bo czyż smartfony, mp3, laptopy i tablety nie stały się naszymi "przyjaciółmi", bez których już trudno jest nam wyobrazić sobie nasze codzienne życie?

To są sugestie i pytania, na które uczestnicy warsztatów fotograficznych TEB Edukacja spróbują odpowiedzieć językiem sztuki wizualnego przekazu fotografii cyfrowej, a może także tradycyjnej, za pomocą dawniej używanych klisz światłoczułych?

 

Jednak chyba największym hitem tegorocznych Drzwi Otwartych TEB Edukacja w Nowym Sączu będzie prezentacja rewelacji technicznej - minikomputera Raspberry Pi (Malina) i możliwości jego różnorodnych zastosowań. Jeśli nam się zdaje, że już wszystko wiemy o komputerach, to pokaz możliwości tego mikrokomputera przekona uczestników prezentacji, że jeszcze wiele przed nami do odkrycia – z tym minikomputerem w rękach. Od zadań wykonywanych na pokładzie stacji orbitalnej, po walory edukacyjne, aż do zastosowań we własnym domu, bo ten minikomputer może być użytkowany także jako baza sterowania systemami tzw. inteligentnego domu, a w coraz większym zakresie te zastosowania techniczne i informatyczne, które do niedawna zdawały się być domeną fantastyki, znajdują zupełnie praktyczne i oczywiste zastosowania w naszych domach.

 

Choć ten minikomputer Raspberry Pi  ma wielkość karty kredytowej lub jej połówki, to z jego pomocą tworzy się: oprogramowanie robotów wykonujących dość skomplikowane czynności, buduje laptopy, organizuje działalność całych pracowni komputerowych, buduje się multimedialne centra rozrywki, systemy sterowania inteligentnym domem.

 

- Prezentacja minikomputera Raspberry Pi, która zostanie przeprowadzona dwukrotnie, od godz. 8.50 do 10.25 i w godz. 11.40 do 13.30 będzie głównym elementem tegorocznych Drzwi Otwartych TEB Edukacja w Nowym Sączu – zachęca do uczestnictwa w prezentacji Ewa Surowiak, dyrektor oddziału. – Zaprezentowane zostaną takie zastosowania Raspberry Pi, jak budowa robota obserwującego, sterowanego smartfonem, budowa układu elektronicznego VU Meter, organizacja domowego centrum multimediów z wykorzystaniem Raspberry Pi, sterowanie obrazami 3D. Ten minikomputer pozwala na łatwe samodzielne programowanie i budowanie rozwiązań dla urządzeń IoT (Internet of Things), rozwijanie pasji modelarskich, konstruktorskich i innych.

 

Zastosowania tego już coraz bardziej popularnego w świecie minikoputera są ogromne. Jest przebojem ostatnich lat w Wielkiej Brytanii i już w wielu innych krajach, nawet w Afryce. Wynik wyszukiwania w Internecie hasła raspberry pi in education zwraca ok. 800 tys. wyników, a raspberry pi ok. 31 mln. wyników.

 

Można w nim stosować różne systemy operacyjne, różne języki programowania, stwarza fantastyczne możliwości podłączania urządzeń i układów elektronicznych (złącze GPIO), a do tego ma niską cenę. Podłączenie pod monitor lub TV, dołączenie klawiatury i myszki pozwala użytkować to urządzenie jak pełnoprawny, doskonały komputer. Łatwo można tworzyć z jego wykorzystaniem dokumenty, przeglądać internet, uczyć się programowania, na przykład za pomocą wizualnych narzędzi programowania np. scratch lub platformy IoT. Potęga możliwości ujawnia się po wykorzystaniu złącza GPIO, do którego podłączać można układy elektroniczne lub płytki rozszerzeń, pozwalające na kontrolowanie i sterowanie dowolnymi urządzeniami.

 

Popularność Raspberry Pi w Polsce ciągle rośnie, głównie wśród społeczności informatyków i hobbystów, wśród których Malina przyjęła się z dużym entuzjazmem. Jedynym zasadniczym problemem jest przebicie się z tym miniaturowym urządzeniem do szkół i uczelni. W Wielkiej Brytanii, czy krajach afrykańskich, popularność Raspberry Pi w edukacji jest bardzo wysoka, gdzie nikogo już nie dziwią sale komputerowe wyposażone jedynie w to urządzenie. Czego brakuje w Polsce, aby również nasza młodzież miała możliwość twórczego uczenia się?

 

Obecnie w większości szkół uczniowie uczą się zwykle tylko obsługi pakietu biurowego Microsoft Office, co nie jest zbyt twórcze i rozwijające. Są jednak nauczyciele, którzy chociaż chcieliby wdrożyć naukę na Raspberry Pi, to jednak napotykają opór ze strony dyrekcji. Tymczasem na przykład w Afryce edukacja na Raspberry Pi jest rozpowszechniona, dzięki niskiemu kosztowi sprzętu oraz niskiemu poborowi prądu. Afrykańskie dzieci uczą się więc ciekawszych rzeczy niż w większości Polskich szkół. Budowanie robotów w szkole, byłoby okazją do zachęcania dzieci i młodzieży do nauki programowania i poznawania mechaniki.

 

Na koniec coś dla miłośników gier. W trakcie Dni otwartych Technikum dla Młodzieży TEB Edukacja  będzie można  obserwować turniej CSGO o puchar Dyrektora Technikum. W trakcie komentowanej na żywo rozgrywki uczniowie klas trzecich gimnazjów będą mogli zgłosić własne zespoły do zaplanowanego na 25 maja 2016 r. turnieju dla gimnazjalistów.

 

(ac)

 

Nawigacja

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Sport

Memoriał Franciszka Wolaka

Memoriał Franciszka Wolaka

Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zaprasza w dniach 19-20 listopada na Memoriał Franciszka Wolaka w piłce ręcznej. W zawodach udział wezmą dziewczęta z rocznika 2002 i chłopcy z rocznika 2005. Imprezę objął patronatem Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Chłopcy...

Czytaj Wiecej

Z Małopolski

Visit Poland with A2 TO EUROPE Bezpłatn…

W 2015 r. Europa ponownie stanie się najczęściej odwiedzanym kontynentem. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów, będzie to nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z...

Czytaj Wiecej

Rozmaitości

Zwierzątko domowe - chomik

Chomiki to gryzonie. Nie są zbyt wymagającymi stworzeniami dlatego wybieramy je zwykle na swoje pierwsze zwierzę domowe. Najczęściej kupuje się chomiki syryjskie i dżungarskie. Jednak to nie jedyne spośród udomowionych chomików. Pozostałe odmiany to: chomik Roborowskiego, ...

Czytaj Wiecej