Agroturystyka poza sezonami

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Urlop kojarzy się nam na ogół z dwoma sezonami - latem i jesienią. Jest jednak wiele osób czekających na jesień, jako na ten czas nostalgiczny, kolorowy i zapachowy. Także czas dający pretekst do kreatywności twórczej. Jest wielu, co lubią obserwować wiosnę. Na dodatek kiedy listki jeszcze nieduże, a już zielone, łatwiej jest nam ułatwić fotograficznie rzeczy niedostrzegalne latem, choćby architekturę albo budzącą się do życia faunę.


Ta świadomość atrakcyjności całego roku dla turysty lub osób pragnących aktywnego wypoczynku powinna być jednym z założeń prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.

 

Wszak agroturystyka jako wyłącznie baza noclegowa w wiejskim otoczeniu to już przeszłość i coś co dobrze nie wróży na przyszłość. Ale zajmijmy się najpierw wiosną.

Wiosna

Jest kilka sposobów by urozmaicić gościowi pobyt wiosenny. Pierwszy to zaproponowanie wspomnianej obserwacji przyrody i tu dodatkowym dostępnym (i chętnie wykorzystywanym elementem) są środki udostępniane z funduszy ekologicznych na wytyczanie i urządzanie ścieżek dydaktycznych. Ścieżkę urządzamy w zależności od osobliwości przyrodniczej znajdującej się na tym terenie.

Atrakcją są w tym wypadku nie tylko kolorowe plansze, ale również wszelkiego rodzaju platformy, pomosty i kładki, które urozmaicają nam dyskretnie architekturę krajobrazu.

Dobrym pomysłem są lunety, punkty widokowe i powozy z lunetami. Także możliwe do udostępnienia gościom elementy maskujące do fotografowania z ukrycia z ofertą "fotograficznego safari".

Dobre przykłady takich pomysłów mamy w mazowieckiem.

Innym, już nowocześniejszym (lecz zdecydowanie na czasie) pomysłem jest możliwość opracowania (lub zamówienia) aplikacji mobilnej z opisem otoczenia gospodarstwa i jego atrakcjami. Zresztą aplikacje mobilne w niedługim czasie zastąpią wiele szlaków oznakowanych.

Poza tym wiosna to także nawiązanie do wielu ludowych tradycji, o zawsze można włączyć do lokalnych imprez. Choćby końcówka wiosny i słowiańska Noc Kupały, czyli najkrótsza noc.

Jesień

Jesień przynosi nieco podobne wyzwania, więcej nostalgii i liryzmu. Ścieżkę edukacyjną też można dostosować do tej pory roku. Tu sprawdzają się na pewno koncerty piosenki poetyckiej, coraz częściej praktykowane w agroturystykach. Jesień to także pole do popisu da amatorów fotografii i dobrze kiedy w gospodarstwie jest sprzęt do prezentacji z projektorem i ekranem.

Chociaż na koniec pytanie - czy właściciel gospodarstwa agroturystycznego powinien zakładać istnienie tak zwanego "martwego sezonu"?

 

 

Nawigacja

Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 18 GRUDNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wstęp bezpłatny! godz. 10.00 - 16.00 Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz ul. Lwowska 226 Program: 10.00 otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 10.00 - 16.00 - rynek prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw i produktów regionalnych - cukiernia pokazy pieczenia i lukrowania...

Czytaj Wiecej

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Sport

Memoriał Franciszka Wolaka

Memoriał Franciszka Wolaka

Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zaprasza w dniach 19-20 listopada na Memoriał Franciszka Wolaka w piłce ręcznej. W zawodach udział wezmą dziewczęta z rocznika 2002 i chłopcy z rocznika 2005. Imprezę objął patronatem Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Chłopcy...

Czytaj Wiecej

Z Małopolski

Visit Poland with A2 TO EUROPE Bezpłatn…

W 2015 r. Europa ponownie stanie się najczęściej odwiedzanym kontynentem. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów, będzie to nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z...

Czytaj Wiecej