Rozważny wybór fototapety

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jeśli zdecydujemy się na fototapetę, to musimy podjąć kilka kluczowych wyborów, które będą stanowić o powodzeniu przedsięwzięcia.

 

Fototapeta to uniwersalna dekoracja, spotykana we wnętrzach o różnym przeznaczeniu, ale jej wybór zawsze powinien być poprzedzony bardzo głębokim namysłem. Ważne jest również zapoznanie się z najbardziej istotnymi informacjami w tym zakresie, na przykład tym, w jaki sposób dobierać wzór fototapety, jakie istnieją jej rodzaje i dlaczego dobór pod względem materiału może mieć tak kluczowe znaczenie. Warto wiedzieć też, jak właściwie powinno się je montować, jak przygotować się do tego zadania. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wybór fototapety to bardzo prosta sprawa – wystarczy wybranie wzoru oraz rozmiaru. W rzeczywistości temat fototapety ma decydujące znaczenie, ponieważ jest to dekoracja dużego formatu. Trzeba zdawać sobie sprawę, jak będzie wyglądała fotografia powiększona do wymiarów całej ściany (kolory, elementy obrazu itd.)

Aby uniknąć problemów z wyborem wzoru bądź kolorów fototapety czy też ściany na jakiej ma zostać zamontowana należy zastosować się do jednej konkretnej rady – najważniejsze to traktowanie tego ornamentu jako ozdoby, która ma służyć wnętrzu, a nie stawać się atrakcją samą w sobie. Owszem, fototapeta to dekoracja, która przyćmiewa i bardzo dobrze zastępuje inne, jednak mimo wszystko powinna ona współgrać z innymi formami dekoracji, wśród których będzie się znajdować. Kluczowy jest na przykład jej odpowiedni dobór tak, aby odpowiadała stylowi wnętrza czy też stanowiła kontrast, ale zgodny z zasadami.

Dla uniknięcia efektu przeciwnego do zamierzonego, wystarczy pokierować się następującą zasadą – kluczem do sukcesu jest umiar. Fototapety powinny pokrywać co najwyżej jedną ścianę w danym pomieszczeniu albo maksymalnie dwie ściany w całym mieszkaniu. Owszem, często fototapety pokrywają także inne części budynku, na przykład drzwi czy mebel – w tym wypadku zasada jest taka sama. Wyjątek stanowi pokój dziecka, który możemy pokryć fototapetą w całości.

Wybór fototapety

Podstawową zasadą jeśli chodzi o sam wybór fototapety, bez względu na to czy będzie ona wykonana ze zdjęcia nadesłanego i wykonanego samodzielnie czy z gotowego wzoru jest to, aby optycznie zwiększała albo zmniejszała pomieszczenie, w zależności od potrzeb. Istotny jest też wybór materiału, który ma wpływ na jej wytrzymałość – ma to szczególne znaczenie w kuchni bądź łazience, albo w pokoju dziecka. W tych pomieszczeniach stosujemy fototapety bardziej odporne mechanicznie lub wzmocnione poprzez laminowanie.

Montaż fototapety

Montaż jest kolejną ważną kwestią, lecz nie zwraca się tak dużej uwagi. Wiele osób rozważa samodzielne położenie fototapety, tak naprawdę nie mając w tej kwestii „zielonego pojęcia”. Montaż różni się w zależności od jej rodzaju – w wielu wypadkach konieczne jest odpowiednie przygotowanie ściany, na przykład jej wyrównanie. Są też przypadki, kiedy w ogóle niepotrzebny jest klej. Ogólnie rzecz ujmując przyklejanie fototapety odbywa się podobnie jak zwykłej tapety. Pewne jest jednak to, iż niezbędne są tutaj fachowe ręce – przyklejanie fototapety wymaga jeszcze więcej precyzji aniżeli jest to w przypadku tapet, gdzie ewentualne błędy często można jeszcze naprawić. Tutaj pęcherze czy niedokładność będą bardzo widoczne.

Decydując się na fototapety korzystajmy z usług fachowców, najlepiej już na etapie wyboru tematu fototapety (dekoratorzy wnętrz). Przyklejenie fototapety również lepiej powierzyć specjalistom.

Artykuł przygotowany we współpracy ze sklepem Mural24.pl.

 

Nawigacja

Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 18 GRUDNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wstęp bezpłatny! godz. 10.00 - 16.00 Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz ul. Lwowska 226 Program: 10.00 otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 10.00 - 16.00 - rynek prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw i produktów regionalnych - cukiernia pokazy pieczenia i lukrowania...

Czytaj Wiecej

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Sport

Memoriał Franciszka Wolaka

Memoriał Franciszka Wolaka

Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zaprasza w dniach 19-20 listopada na Memoriał Franciszka Wolaka w piłce ręcznej. W zawodach udział wezmą dziewczęta z rocznika 2002 i chłopcy z rocznika 2005. Imprezę objął patronatem Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Chłopcy...

Czytaj Wiecej

Z Małopolski

Visit Poland with A2 TO EUROPE Bezpłatn…

W 2015 r. Europa ponownie stanie się najczęściej odwiedzanym kontynentem. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów, będzie to nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z...

Czytaj Wiecej