Jak dobrać buty do biegania - Idealne obuwie sportowe.

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jednym z najważniejszych spraw na początku przygody z uprawianiem sportów jest dobór odpowiedniego obuwia. Obuwie sportowe zapewniać nam będzie komfort podczas wielu godzin ekstremalnych warunków, zminimalizuje ryzyko kontuzji, przeciążeń stawów i kolan, obtarć.

Od czego zacząć dobór butów do biegania, siatkówki lub piłki nożnej? Gdzie kupić buty, aby służyły nam przez wiele lat a przy tym nie wydać fortuny?

 

Coraz to nowsze technologie, modele butów promowane przez znanych sportowców, celebrytów i wiele milionów dolarów wydanych na reklamę - można się pogubić i zapętlić przy wyborze butów do uprawiania sportu. Na samym początku musimy zadać jednak sobie najważniejsze pytanie - w jakim stopniu chcemy uprawiać dany sport - Czy chcemy zrzucić zbędne kilogramy i spróbować danego sportu a może uprawiamy już profesjonalnie przez wiele lat dany sport. Drugie pytanie na jakie należy sobie odpowiedzieć to budżet - musimy ustalić jaką kwotę jesteśmy w stanie poświęcić na obuwie i od tego zaczniemy poszukiwania.

Wybór modelu:

Skupmy się na butach do biegania, jeżeli dopiero rozpoczynacie swoją przygodę z bieganiem, rozsądniejszym byłoby kupić tańszy model niż Asics Nimbus 17 (koszt 559 zł), ponieważ może okazać się, że po kilku wybieganiach wasza motywacja spadnie, bądź złapiecie kontuzje a buty zostaną. Jednak nie polecałbym również zakupu obuwia z marketu, ponieważ może ucierpieć na tym Wasze zdrowie oraz możecie się szybko zniechęcić do biegania.

Najważniejsza zasada to równowaga jakości do ceny. Polecałbym na samym początku zakup średniego modelu, zakres budżetowy to 200-400 zł. Świetnym modelem, który mogę polecić jest Buty Asics Gel Cumulus 16, cena 399 zł (Sport-partner w Nowym Sącz), były to moje pierwsze buty do biegania i spędziłem z nimi kilkaset kilometrów. Godne polecenia w tym zakresie cenowym są także Buty Asics Gel Fuji Trabuco 3 G-TX lub Buty Mizuno Wave Paradox 2.


Więcej modeli w tym przedziale cenowym możecie zobaczyć na tej stronie: http://sport-partner.pl/kategorie/bieganie-buty.html


Jeżeli jesteście doświadczonymi biegaczami i macie nieco wyższy budżet to polecałbym tutaj najnowszy model Asics Nimbus (obecnie 17) lub Asics Gel Kayano 22. Jest to już klasa Premium i koszt to między 550-600 zł. Idealny but na maratony i pokonywanie dziesiątek kilometrów tygodniowo.

Komfort biegania:

Jeżeli wybraliśmy już model, ważne aby nie kierować się tylko ceną i wyglądem ale przede wszystkim komfortem i dopasowaniem obuwia do stopy. But nie może ugniatać, obcierać i musi leżeć idealnie na stopie. W większości sklepów sportowych (tych profesjonalnych) można obuwie przymierzyć, potruchtać, pochodzić i poradzić się sprzedawcy aby wspólnie dopasować obuwie do Waszego typu stopy. Czasem trzeba dokupić wkładkę, jeżeli ktoś np. ma obuwie wysokie/niskie na podbiciu. Z mojego doświadczenia w Nowym Sączu najlepszy wybór obuwia sportowego jest w sklepie Sport Partner przy ul. Zamenhofa 6. Można liczyć również na profesjonalną obsługę w doborze obuwia.

Ważne aby but był wygodny, pamiętacie, że podczas dłuższego biegu stopa może delikatnie spuchnąć. Także podczas zbiegacie z górki, ze schodów buty powinny być pół rozmiaru większe.

Warto również powiedzieć sprzedawcy czy będziemy biegać więcej po nawierzchniach twardych (np. w mieście) - chodnik, asfalt czy też w terenie (trawa, las, ścieżki) aby dobrać obuwie z odpowiednią amortyzacją.

Ostatnia aktualizacja: poniedziałek, 19 października 2015 16:16

Liczba komentarzy:

Świetny artykuł odnośnie biegania. Ja również robię zakupy w Sport Partner w Nowym Sączu ;-)

0 - Sport 2015-10-29 10:36 #1

Cytować

Nawigacja

Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 18 GRUDNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wstęp bezpłatny! godz. 10.00 - 16.00 Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz ul. Lwowska 226 Program: 10.00 otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 10.00 - 16.00 - rynek prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw i produktów regionalnych - cukiernia pokazy pieczenia i lukrowania...

Czytaj Wiecej

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Z Małopolski

Visit Poland with A2 TO EUROPE Bezpłatn…

W 2015 r. Europa ponownie stanie się najczęściej odwiedzanym kontynentem. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) szacuje, że przy utrzymaniu ogólnoświatowego 4% tempa wzrostu liczby przyjazdów, będzie to nawet 600 mln osób czyli aż o 2,3 mln więcej niż rok temu. Z...

Czytaj Wiecej

Rozmaitości

Zwierzątko domowe - chomik

Chomiki to gryzonie. Nie są zbyt wymagającymi stworzeniami dlatego wybieramy je zwykle na swoje pierwsze zwierzę domowe. Najczęściej kupuje się chomiki syryjskie i dżungarskie. Jednak to nie jedyne spośród udomowionych chomików. Pozostałe odmiany to: chomik Roborowskiego, ...

Czytaj Wiecej