Turystyka zagraniczna w Polsce i na świecie – zestawienie najważniejszych danych:

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Turystyka zagraniczna w Polsce i na świecie – zestawienie najważniejszych danych:

Turystyka zagraniczna na świecie

 • W 2014 r. liczba międzynarodowych turystów na świecie osiągnęła poziom 1,138 mld, tj. o 51 mln więcej niż w roku poprzednim. Jest to piąty rok z rzędu, licząc od kryzysowego 2009 roku, charakteryzujący się wzrostem liczby turystów.
 • Najczęściej odwiedzanym regionem świata, z ponad połową międzynarodowych turystów była Europa, którą w 2014 r. odwiedziło 588 mln turystów, tj. o 22 mln więcej niż w 2013 r.
 • W 2014 r. każdy region świata odnotował wzrost, jeśli chodzi o liczbę odwiedzających turystów.
 • W 2015 r. szacuje się, że ogólnoświatowy wzrost liczby turystów osiągnie ok. 3 – 4%, co dodatkowo przyczyni się do globalnego ożywienia gospodarczego.
 • W przypadku Polski, liczba przyjazdów turystów zagranicznych może być wyższa o ok. 4% w odniesieniu do roku poprzedniego (2014).
 • Wypowiedź do wykorzystania (za Ministerstwo Sportu i Turystyki)

„W ciągu ostatnich lat turystyka okazała się zaskakująco silną i prężną gałęzią gospodarki oraz fundamentem ożywienia gospodarczego, przynoszącym do budżetów miliardy dolarów oraz tworzącym miliony miejsc pracy” - powiedział sekretarz generalny UNWTO, Taleb Rifai.

 

Źródło: Światowa Organizacja Turystyki (za Ministerstwo Sportu i Turystyki).

 • Liczba wszystkich międzynarodowych przyjazdów turystycznych ma osiągnąć 1,8 mld w 2030 roku.
 • W krajach OECD turystyka to poważna branża odpowiadająca za 4,7% PKB, 6% zatrudnienia i 21% eksportu usług.
 • W krajach OECD turystyka krajowa odpowiada za około 78% konsumpcji turystycznej przyczyniając się do rozwoju gospodarki lokalnej.

Źródło: OECD Tourism Trends and Policies 2014

Turystyka zagraniczna w Polsce

 • W 2014r. było 73,8 mln przyjazdów cudzoziemców, tj. o 2% więcej niż w poprzednim roku.
  Liczbę turystów oszacowano na 16 mln (o 1,3% więcej niż w 2013r.).
 • W ciągu 12 miesięcy 2014 roku największy wzrost liczby przyjazdów turystów odnotowano w przypadku gości z Francji, USA, Rosji, Włoch, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Największe spadki obserwowano w odniesieniu do przyjazdów z Ukrainy, Białorusi i Węgier.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki „Charakterystyka przyjazdów cudzoziemców do Polski w 2014 roku”


 • W pierwszym kwartale 2015 roku Polska była 4. krajem najczęściej odwiedzanym przez Włochów.

Źródło: European Tourism in 2015: Trends & Prospects Quarterly Report (Q1/2015)

 • Turyści krajowi są̨ zgodni, co do tego, że Polska jest atrakcyjnym turystycznie krajem, wartym poznania przez turystów zagranicznych (85% odpowiedzi zdecydowanie i raczej tak). W związku z tym, większość́ również podziela opinię, że w Polsce jest wiele miejsc wartych odkrycia (82%). Mniej więcej 7 na 10 pytanych zgadza się̨, że Polska posiada wiele ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych (72%), a każdy turysta znajdzie tutaj coś dla siebie (70%).
 • Zdaniem polskich turystów, znakiem rozpoznawczym Polski za granicą mógłby być Kraków (i jego zabytki, 34%) lub Mazury (30%).

 

Źródło: Polska Organizacja Turystyczna: Raport z badania krajowego rynku turystycznego, Warszawa lipiec 2014

 

 • W 2014 roku odnotowano aż 8% wzrost wpływów dewizowych z tytułu podróży cudzoziemców do Polski dając łączną kwotę około 14,325 mld USD (52,57 mld zł).
 • W relacji do 2013 roku wzrost wielkości przeciętnych wydatków na osobę zanotowano głownie z krajów zamorskich (o 65%), ze Słowacji (o 40%), z Czech (o 34%), z Wielkiej Brytanii (o 28%) i Niemiec (o 13%).
 • Równolegle do pozytywnego trendu w odniesieniu do liczby podróży obserwuje się również rosnącą tendencję w zakresie poziomu przeciętnych wydatków, liczonych w USD (wzrost zarówno wydatków turystów (o 13,5%) jak i odwiedzających jednodniowych (o 11,9%)
 • W 2014 roku najwięcej pozostawiały w Polsce osoby wskazujące na przyjazdy w celach zdrowotnych (717 USD/os.), w celu udziału w targach i wystawach (613 USD/os.), oraz konferencjach i kongresach (559 USD/os.). Osoby podróżujące stricte turystycznie wydawały średnio 557 USD na osobę.

Źródło: Ministerstwo Sportu i Turystyki „Charakterystyka przyjazdów cudzoziemców do Polski w 2014 roku”

 

PATRONAT HONOROWY nad kampanią sprawują: Minister Sportu i Turystyki oraz Polska Organizacja Turystyki.
Patronami akcji są miasta: Poznań, Łódź, Kraków, Szczecin,Gdańsk, Kazimierz Dolny oraz Zakopane.


www. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 


Ostatnia aktualizacja: piątek, 26 czerwca 2015 15:48

Nawigacja

Aktualności

JARMARK BOŻONARODZENIOWY

JARMARK BOŻONARODZENIOWY 18 GRUDNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Wstęp bezpłatny! godz. 10.00 - 16.00 Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz ul. Lwowska 226 Program: 10.00 otwarcie Jarmarku Bożonarodzeniowego 10.00 - 16.00 - rynek prezentacja rękodzieła ludowego oraz tradycyjnych potraw i produktów regionalnych - cukiernia pokazy pieczenia i lukrowania...

Czytaj Wiecej

Kultura

KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE"

KONCERTY W MIASTECZKU 21, 22 STYCZNIA 2016, MIASTECZKO GALICYJSKIE W imieniu organizatorów zapraszamy serdecznie do MIASTECZKA GALICYJSKIEGO na: KONCERT "NOWOROCZNE KOLĘDOWANIE" 21 stycznia (sobota) godz. 17. 00 Chóry i zespoły biorące udział w koncercie: Chór Kameralny KZNS Sądecki Chór Gospel Chór Kameralny SILVIO i Orkiestra Kameralna SILVIOLINI Chór Parafialny...

Czytaj Wiecej

Sport

Memoriał Franciszka Wolaka

Memoriał Franciszka Wolaka

Uczniowski Klub Sportowy "Dwójka" zaprasza w dniach 19-20 listopada na Memoriał Franciszka Wolaka w piłce ręcznej. W zawodach udział wezmą dziewczęta z rocznika 2002 i chłopcy z rocznika 2005. Imprezę objął patronatem Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak. Chłopcy...

Czytaj Wiecej

Rozmaitości

Zwierzątko domowe - chomik

Chomiki to gryzonie. Nie są zbyt wymagającymi stworzeniami dlatego wybieramy je zwykle na swoje pierwsze zwierzę domowe. Najczęściej kupuje się chomiki syryjskie i dżungarskie. Jednak to nie jedyne spośród udomowionych chomików. Pozostałe odmiany to: chomik Roborowskiego, ...

Czytaj Wiecej